top of page

בוגרים מספרים...

להלן סיפוריהם של בוגרי בית הספר סאדברי הותיק בארץ - בית הספר הדמוקרטי "כנף". 

"...כבר ביום הראשון בבית הספר הרגשתי שאני מעלה ראש מעלה ומצליחה לנשום.הצוות והתלמידים (קטנים וגדולים כאחד) לימדו אותי במשך השנים את משמעות הכבוד ההדדי, החיוך והתרומה לחברה ולמדינה. הרגשתי שאני שייכת, הרגשתי רוגע נפלא ...בית הספר שינה אותי מקצה לקצה ומילדה בעייתית ועצובה הפכתי לנערה תורמת ומאושרת. כיום אני מסיימת את לימודי כמטפלת באמצעות בעלי חיים, ועובדת כסייעת ומתרגמת לשפת סימנים בבית ספר לילדים חרשים, ובעצם עובדת בעבודת חלומותיי. אני מרגישה של "כנף" יש חלק גדול במי שאני."
- ס.נ.
"...כמעט פעם ראשונה מאז שנכנסתי למערכת החינוך פגשתי אנשים עם לב. אנשים שכל מטרתם היא להכיל אותי כמו שאני ולא לנסות להכניס אותי למשבצת שאני צריכה להיות בה כדי להתאים לכלל התלמידים או לרוץ אחרי משהו שאני לא עומדת בקצב שלו. סוף סוף יכולתי לחיות, להיות מי שאני ולדעת שזה בסדר. יכולתי להחליט מה אני רוצה לעשות עכשיו בלב שלם ולא בגלל שאני חייבת או שיש לוח זמנים שאני צריכה לעמוד בו. בכנף פגשתי אנשים שהיו שם תמיד, מחייכים, אוהבים, מחבקים, מכילים, מקבלים, חכמים, מקשיבים ומעצימים. יכולתי לנשום, יכולתי להיות עצובה, שמחה, להביע דעה, להתחבא, לבכות, לטייל, חופשיה להחליט מה אני רוצה לעשות ולא אף מורה או מנהל או מישהו שכביכול יודע מה יותר טוב לי ממני, לשבת ולדבר עם אנשים ... היום אני לומדת צילום ...מתמודדת עם כל הדבר הזה שנקרא מכללה ולימודים במערכת. אני משקיעה את כל המאמץ והאנרגיה שלי בלהצליח, אני מצליחה להתמודד עם דרישות המערכת ואני יודעת שאת הכוח לעשות את מה שאני מתמודדת איתו ועושה היום קיבלתי בבית ספר כנף. ...אני יכולה להגיד בלב שלם שהמקום הזה הציל לי את החיים ואני בטוחה שלעוד כמה אנשים. בלי המקום הזה אני לא יודעת איפה הם היו היום..."
- ח.ר.
"מגיל קטן, למרות ציפיותיהם של מבוגרים וילדים שסבבו אותי (מחוץ לבית הספר), רמת הידע שלי בנושאים כללים ובנושאים שאחרים למדו בשיעורים בבתי הספר הרגילים הייתה לרוב שווה או גבוהה משל בני גילי. איך? לא, לא החבאתי מחברות ולא היו לי שיעורים פרטיים אחרי הצהריים...אז איך? למדתי. למדתי לקרוא איפשהו בסביבות כיתה אלף, עד היום לא ברור מאיפה.למדתי אנגלית כנראה מהמחשב או מסרטים. למדתי ביולוגיה תוך מעקב אחרי הצפרדעים בשלוליות, וגידול וטיפול במגוון של חיות וצמחים. למדתי חשבון כי באמת הייתי צריכה לדעת כמה זה 20% הנחה או לחשב את התקציב הדרוש לאיזושהי מטרה, כפול מספר הפעמים, לחלק למספר הילדים שרוצים להשתתף. למדתי אזרחות מהתנסות מעשית ברשויות הדמוקרטיות.אבל זה אפילו לא רבע מהדברים שלמדתי... למדתי כל הזמן, כי הייתי סקרנית, ואף אחד לא דרש ממני לשנן או לצטט משפטים מהספר, אז היה לי המון זמן לממש את הסקרנות את הזאת בכל נושא שעלה על דעתי. מעבר לידע והבנה בקטגוריות השונות, רכשתי כישורים שבתי ספר רבים אפילו לא שואפים להנחיל, ואלה הם הדברים שיותר מהכל משרתים אותי בחיי הבוגרים -למדתי את אומנות ה debatingכשהייתי צריכה לשכנע את הפרלמנט לקבל את ההצעות שלי.למדתי יכולת ניהול וארגון של אתגרים אישיים ושל פרוייקטים רחבים בזכות הידיעה שאם אני לא אדאג לזה, זה לא יקרה. רכשתי הרגלים של יחסי אנוש מכבדים לכל הסובבים אותי ללא הבדלי גיל, ולא פחות חשוב למדתי לדרוש שיתייחסו אלי באותו הכבוד, גם כאן, ללא הבדלי גיל.למבחני הבגרות למדתי לבד, בלי להרגיש שאני חייבת את זה למישהו חוץ מלעצמי, שזה הכח המניע הכי חזק שיש (לי לפחות), סיימתי בציונים טובים ובהרגשה שגם אם יהיה צריך שיפורים או תוספות, אני אעשה את זה בלי בעיה ובלי להצטרך שמישהו יושיב אותי ילמד אותי או יבחן אותי בזמן הלימוד - כי אני יכולה לבד. גם היום כשאני לומדת לפסיכומטרי וכל האנשים שאני מכירה משלמים אלפי שקלים כדי שילמדו אותם, אני פתחתי ספרים והתחלתי לקרוא."
- ע.ו.
"...הגעתי לבית ספר שבו השאלות המרכזיות היו מה יהיה אופיו, מה יהיו חוקיו ואיך הם יישמרו. כתמונת מראה להפקרות שמדמיינים מבקרי בית הספר, התנאים האלה הביאו מבחינתי לתשוקה אמיתית לעקרונות בית ספר, התנהלותו, לשמירה על גבולותיו וקיומו ולעבודה לאורך כל שנות שהותי בו כדי לעצב אותו ולשפר אותו, תוך דיון מתמיד על מסגרותיו, עקרונותיו וחוקיו.בית הספר היה עבורי המקום בו למדתי ללמוד, ליצור חברויות, לקרוא, ואולי החשוב מכל - להפוך את האמונות שלי למעשים חברתיים יחד עם אנשים אחרים, לקחים אותם אני ממשיך ומיישם בחיי עד היום. אני סטודנט לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, עורך כתב עת פוליטי, עורך עיתון מקומי, פעיל פוליטי ופעיל בארגון עובדים."
- א.ה.
"...אני נמצא לקראת סוף השרות הסדיר ולקראת הכניסה לקבע ביחידה משמעותית בתפקיד רגיש בצה''ל, ולאחר שנת שרות מדהימה לאין שיעור ...למקומות האלה יש קשר ישיר ללימוד ולחינוך לכלים ולצמתים שהדמוקרטי הציב לפני. אני גאה לומר למדתי והתחנכתי בדמוקרטי כנף."
- א.נ.
bottom of page